user_mobilelogo

Dne 9. prosince se žáci naší školy zúčastnili zájezdu do Drážďan s cestovní kanceláří  CK2. Cesta hladce ubíhala a brzy se všech 39 účastníků zájezdu včetně tří doprovázejících učitelů ocitlo v Drážďanech.

Prvním bodem našeho programu byla návštěva Panometru. 360o panorama DRESDEN 1945 zachycuje v měřítku1:1 Drážďany zničené bombardováním v únoru 1945. Z 15 metrů vysoké návštěvnické věže uvnitř obrovského kruhového obrazu nabízí pohled na rozsah katastrofy jako před více než 70 lety z radniční věže. Obrazy zničených budov doprovázejí světelné efekty evokující záblesky protiletecké obrany a záři požárů, celý dojem umocňuje hukot leteckých motorů. Na stěnách visí panely se jmény měst, která byla také během války zničena. Velký soucit vyvolávaly osudy lidí, kteří sice přežili, ale přišli o všechny své blízké. Návštěva Panometru zanechala v nás všech velký dojem.

Pokračování programu již bylo mnohem veselejší. S průvodcem jsme absolvovali prohlídku historické části města. Viděli jsme například chrám Frauenkirche, ulici saských kurfiřtů nebo nábřeží Labe. Následovala návštěva zbrojnice, kde jsme si prohlédli renesanční zbraně a brnění a také renesanční a barokní šlechtické oděvy.

A potom jsme už spěchali do obchodního domu Primemarkt. Mnozí z nás využili příležitosti k nákupu vánočních dárků. Na závěr celé akce nás čekala návštěva vánočního trhu. Toulali jsme se mezi slavnostně osvětlenými stánky a dopřávali si nabízených lákadel. Ochutnali jsme vyhlášenou bílou klobásu, ovoce v čokoládě, někteří se svezli na ruském kole, jiní si jen tak prohlíželi stánky s vánočním zbožím a obdivovali dřevěné svícny a vyřezávané figurky.

To už se ale stmívalo a naše návštěva Drážďan byla u konce. Spěchali jsme k autobusu a těšili se domů, abychom se mohli podělit o své zážitky.

Mgr. Alena Lencová

80684309_599187780896557_6692570168368824320_n.jpg

16 bannerobedy2     logo eu logo_kraj.png     

MSMT.jpg sfzp.jpgenglishme-logo-transparent.pngsfzp2.jpgo2_chytra_skola.jpg   NPO.png          mezacek.jpg  NextGenerationEU.png